aggódnom kellene a szeroma miatt?
A szeroma folyadékok felhalmozódása a test azon helyén, ahol a szövetet eltávolították. A szeromák gyakran a műtét szövődményeként fordulnak elő, de sérülés után is kialakulhatnak.
A legtöbb esetben a szeromák ártalmatlanok, és az orvosok hagyják, hogy természetesen gyógyuljanak. Nem kapcsolódnak a rákos sejtekhez, és nem jelentenek fokozott kockázatot vagy aggodalmat. Ugyanakkor kellemetlenséget okozhatnak, és a műtét után hosszabb kórházi tartózkodást okozhatnak.
Egy 150 résztvevő után egy vizsgálat azt találta, hogy a betegek 49% -ánál tapasztaltak szeromát mellműtét után. Egy másik tanulmány megállapította, hogy a résztvevők 20% -ánál olyan szeromák voltak, amelyek a műtét után 6 hónappal CT -vizsgálaton voltak láthatók.
A szeromák pontos okai nem egyértelműek, ám ezek gyakoriak az emlőrák kezelésére szolgáló műtéten átesett emberek mellterületén.
Egyéb, a szeromákat okozhatja, a következők:
- Mell Redukció
- Mellimplantátum
- Mell Biopszia
- műanyag vagy kozmetikai műtét
- Műanyag rekonstrukciós műtét
A szeromák képződése a test reakciója a szövetben lévő holtterületre, amelyet a műtét előtt valamihez rögzítettek.
A sebészek azt várják el, hogy a Seromas műtéti eljárások után kialakul, vagy ahol bármilyen bőrszünet megtörténik.
Kockázati tényezők
Egyes tényezők növelhetik a szeroma képződésének valószínűségét. Ide tartoznak:
- életkor
- Mellméret
- A hónaljban lévő rákos csomópontok jelenléte és száma
- Korábbi biopsziás műtét
- Heparinnak vagy tamoxifennek nevezett gyógyszerek használata
- testtömeg -index
Hogyan alakulnak a szeromák?
A szeromák általában 7–10 nappal a műtét után jelennek meg, miután a vízelvezető csöveket eltávolították. A műtétben részt vevő területek olyan foltokat alakíthatnak ki, amelyek duzzadnak és a bőr alatt folyékonyak.
A műtét károsodást okoz a vér és a nyirok edényeiben, valamint a környező szövetekben. Gyulladásos válasz fordul elő, és a levágott erek és szövetek válaszként tiszta folyadékot eredményeznek.
Ezért van fájdalom és duzzanat a műtét után. Bizonyos esetekben a folyadék zsebét képez, ami egy szeroma kialakulásához vezet.
A műtétet úgy hajtja végre, hogy csökkentse a holttér elhagyásának kockázatát is, és csökkentheti a szeroma kialakulásának valószínűségét is.
A szeromák darabokat képeznek a bőr alatt. Ezeket egy sárgás -fehér folyadéknak nevezik, úgynevezett szérum folyadéknak. Ugyanaz a folyadék, amelyet általában hólyagokban és friss vágásokban látnak.
A csomók megvizsgálhatók annak meghatározására, hogy a PUS, a vér vagy más folyadék helyett szérus folyadékot tartalmaznak -e.
A szeromákhoz hasonló feltételek
Vannak olyan feltételek, amelyeket néha tévesen azonosítanak szeromákként:
- Hematoma: Ez a vérgyűjtemény a holtterületben a testben. Általában egy kis véredény, amely kinyílik, miközben valaki felépül a műtétből. Lehet, hogy a hematómákat le kell üríteni, mert fájdalmasak lehetnek, hegesedéshez vezethetnek és fertőzést okozhatnak.
- Limfocele: Ez a limfás folyadék rendellenes felhalmozódására utal egy műtéti eljárást követően.
- Ablicess: Ez egy fájdalmas gennyek gyűjteménye, amelyet általában bakteriális fertőzésnek tudnak be. A PUS egy vastag folyadék, amely fehérvérsejteket, holtszöveteket és baktériumokat tartalmaz. A legtöbb tályog a bőr alatt képződik, de a testben egy szervben vagy a szervek közötti térben előfordulhat.
Otthoni gyógymódok
A legtöbb szeroma természetesen gyógyul. Általában 1 hónapon belül újból felszívják őket a testbe, bár ez akár 1 évig is eltarthat.
Súlyosabb esetekben akár egy évig is eltarthat, amíg újból megújítják őket, vagy kapszulát képezhetnek, és addig maradhatnak, amíg műtéten eltávolítják őket. A terület megkeményedhet, miután a Seroma gyógyul.
A hő alkalmazható a területre, hogy gyorsabban gyógyuljon. Néhány óránként kb. 15 percig rhino gold gel vélemény eredeti webhely fűtőpadot vagy forró kompressziót lehet felvinni. Ez elősegíti a folyadék -vízelvezetést, miközben további kényelmet biztosít a bemetszés területén.
Az embereknek gondoskodniuk kell arról, hogy a hő ne legyen túl meleg, és hogy a kompressziót nem hagyják hosszú ideig a területen. A túl sok hő további folyadékhasználathoz vezethet a Seromában.
A terület megemelkedése szintén elősegítheti a vízelvezetést az érintett területtől függően.
mikor vegye fel a kapcsolatot az orvossal
A szeroma néhány hétbe telik, hogy önmagában felszívódjon. A szeroma önmagában történő elnyelése a legjobb módja annak, hogy természetesen gyógyuljon, mindaddig, amíg nem merül fel komplikációk.
Ha a szeroma nem javul, vagy ha a tünetek súlyosbodnak, akkor a személynek vegye fel a kapcsolatot az orvossal.
Egy orvosnak szükség lehet a seroma kiürítésére, ha:
- nagyobb lesz
- A folyadék mennyisége növekszik
- Nincs javulás
- Ez túlzott nyomást gyakorol a műtét vagy a sérülés, a bőr vagy a szerv területére. A fertőzés vagy gyulladás jelei, mint például a bőrpír, a melegség vagy az érzékenység
A szeromák növelhetik a műtéti fertőzés valószínűségét, ezért fontos, hogy gondosan figyelemmel kísérjük őket.
A súlyosságtól függően a szeromát többször is le kell üríteni.
Finom-needle aspirációnak nevezett eljárást használnak a terület leeresztésére. Ez egy jó módszer a folyadékszivárgás mennyiségének megfigyelésére is.
Ha a szeromák ismétlődő problémává válnak, és gyakran le kell üríteni, akkor az egyik lehetőség a vízelvezető cső illeszkedése, hogy a terület tiszta maradjon.
A vízelvezetés növeli a fertőzés kockázatát, és az orvosi szakemberek tiszta környezetben kell végrehajtania.
A hosszan tartó vízelvezetés növelheti a fertőzés kockázatát, és tovább késleltetheti a gyógyulási folyamatot.
A műtét kockázata
Egyes személyeknél a legjobb megoldás lehet, ha egyedül hagyjuk a Seromát. A rákos betegek esetében a szerómával kapcsolatos egyik aggodalom az, hogy néha késleltethetik a további rákkezeléseket.
A szeromákat gyakran a műtét mellékhatásainak, nem pedig szövődménynek tekintik, de nem minden betegnél kialakulnak.
A szeromák általában a műtét után képződnek, amikor nem használják a csatornákat. A seroma továbbra is előfordulhat a műtét után 1 hónappal és a csatornák eltávolítását.
Bár a szeromák a műtét gyakori szövődményei, vannak olyan dolgok, amelyeket meg lehet tenni annak megakadályozására. A
zárt szívó -vízelvezetés több napig az egyik fő lehetőség a szeroma képződésének csökkentésére. Az új technikák megkísérelik csökkenteni a holtterület mennyiségét, hogy megakadályozzák a szeromák kialakulását.
gyógyulás
A műtét után általában szoros kötszert alkalmaznak a kezelési területre. A kötszerek segítenek a terület tiszta és mentes megőrzésében a baktériumoktól. Azt is megakadályozzák, hogy meghosszabbítsák és csökkentsék a folyadékgyűjtést.
Mastectomia után, lumpectomia vagy akár emlőcsökkentés után a betegnek azt mondják, hogy viseljen szoros melltartót, hogy nyomást gyakoroljon a műtéti helyre. Ez elősegíti a folyékony szivárgás kockázatát és felgyorsítja a gyógyulást.
A betegeket javasoljuk, hogy a műtét után legalább 2 hétig kompressziós ruhadarabot viseljenek, és óvatosan masszírozzák a területet, hogy segítsék a folyadékot.
Fontos, hogy a seb tiszta maradjon, hogy elkerülje a baktériumokat és más baktériumokat. A fertőzés megelőzése a műtét helyén egy másik fontos módszer a szeromák képződésének elkerülésére.
A műtét után gyakori a folyadék enyhe felhalmozódása, és nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szeroma megjelenik.
A fertőzött szeromák leüríthetők és antibiotikumokkal vagy más gyógyszerekkel kezelhetők, és a beteg teljes gyógyulást végez.
Bár a legtöbb szeroma ártalmatlan, a betegeknek figyelniük kell rájuk. Ha a szeroma rendkívül nagy lesz, vagy ha más szövődmények alakulnak ki, akkor a betegeknek vegye fel a kapcsolatot az orvossal. A műtéten átesett embereknek tisztában kell lenniük a jelekkel és a tünetekkel.
- Kozmetikai orvoslás/plasztikai sebészet
- A nők egészsége/nőgyógyászata
Az orvosi hírek ma szigorú beszerzési irányelveket tartalmaznak, és csak a szakértői áttekintett tanulmányokból származnak, Tudományos kutatóintézetek, orvosi folyóiratok és társulások. Kerüljük a tercier referenciák használatát. Összekapcsoljuk az elsődleges forrásokat – beleértve a tanulmányokat, a tudományos referenciákat és a statisztikákat – az egyes cikkekben, és felsoroljuk azokat a cikkek alján található források szakaszban is. Többet megtudhat arról, hogyan biztosítjuk, hogy tartalmunk pontos és aktuális legyen a
szerkesztői politika elolvasásával.